Poradnik obejmuje także zmniejszenie rozmiarów i wagi zdjęć.
Założenie: Potrzebujemy zmniejszyć zdjęcia na potrzeby mediów społecznościowych, konkretnie Instagrama, i dodać znak wodny (a dokładnie logo).
Przetwarzanie wsadowe odbędzie się przy użyciu darmowego programu (do użytku niekomercyjnego) FastStone Image Viewer
(W poniższym tutorialu użyto FastStone Image Viewer w wersji 7.0)
W moim przypadku FastStone Image Viewer jest domyślnym programem do otwierania najpopularniejszych formatów obrazków, min.: JPG, PNG, BMP, GIF, TIF.
Przygotowanie do przetwarzania wsadowego
- W zależności od pożądanego rozmiaru zdjęć (po zmniejszeniu), należy przygotować obrazek logo (znaku wodnego).
FastStone Image Viewer nie dopasowuje automatycznie rozmiaru obrazu znaku wodnego. Należy więc przyjąć rozmiar wg własnego poczucia estetyki.
Tutaj (wg zaleceń Instagrama) docelowa szerokość zdjęcia nie może przekraczać 1080 pikseli, zatem „na oko” przyjmujemy bok logo na 200 piks. Od tej operacji zaczyna się wideo. - Wyselekcjonować zdjęcia – oryginalne bądź najlepszej posiadanej jakości – na które nałożone ma być znak wodny.
Do konwersji wsadowej można wybierać pliki z różnych folderów. Warto jednak uważać, żeby nie nadpisać plików wejściowych; chyba że od razu tworzymy ich kopie.
Masowa konwersja plików
Kluczowe narzędzie programu FastStone Image Viewer dostępne jest z menu:
Narzędzia → Zmiana/Konwersja
Zakładka Konwersja pliku
Tip: Klawisz Enter przełącza tryb widoku w programie FastStone Image Viewer – pomiędzy pełnoekranowym a narzędziowym, w którym widzimy menu i przybornik programu.


Przez zastosowanie wysokiej jakości zdjęcia przyjmujemy, że Instagram wykona kompresję JPEG ponownie, wg własnego algorytmu.
Kompresując zdjęcia na własną stronę WWW należy użyć ustawień zmniejszających wagę plików, tzn.:
- Jakość: 70–85
- Fotometryka: YCbCr
- Próbkowanie koloru: Średnie bądź Wysokie (Najlepsza kompresja)


Zaprezentowane rozmiary przy pomniejszaniu zdjęć dotyczą zalecanych przez Instagram (szerokość max: 1080 px; wysokość max: 1350 px).

Wideo
Znak wodny na pojedynczym zdjęciu

Menu: Efekty → Znak wodny


Uwaga! Obraz przetwarzany jest w pamięci operacyjnej. Zmiany trzeba zapisać! (Ctrl+S)


2 taktyki kompresji zdjęć na potrzeby Instagrama
Fachowcy-praktycy podają, że obrazy, które nie potrzebują zmniejszania rozmiarów, tzn. nie szersze niż 1080 piks i nie wyższe niż 1350 piks – nie będą poddane zmianie rozdzielczości, jednak waga pliku poddawana jest sprawdzeniu – jeśli wg algorytmu kompresji Instagrama plik wynikowy byłby lżejszy, zostanie podmieniony; jeśli cięższy – nie.
Ponoć Instagram kompresuje obraz JPEG na poziomie jakości 76.
Osobiście nie używam Instagrama – nie wiem 🙂
Sądzę jednak, że pewniejszym rozwiązaniem (taktyka #2) jest podanie Instagramowi JPG-a o docelowych rozmiarach, ale najwyższej jakości (JPEG 98–100), i niech go sobie znów skompresuje po swojemu, bo ponowne kompresowanie mocno skompresowanego JPG-a daje zauważane zniszczenia.
W poradniku użyto zdjęć pochodzących z serwisu Pexels.com; Autorzy: Ali Pazani, Kate photo, Adrienne Andersen, Ana Francisconi, Cflgroup Media, 3Motional Studio, Qazi Ikram Ul Haq, Uncle_ Lee.
10 odpowiedzi na “Jak automatycznie dodać logo/znak wodny do wielu zdjęć”
Dane EXIF / IPTC lepiej wyłączyć, mają sporą wagę, to są wszystkie informacje o modelu aparatu, przysłonie, czasie itp.
Tak i nie 😉 Przede wszystkim warto mieć świadomość jakie dane mogą zostać zapisane do obrazka. Przykładowo, jeśli w smartfonie mamy włączoną lokalizację, to do zdjęcia dołożone są dane o współrzędnych geograficznych (GPS), stąd Facebook (bo tego coś tam znam) proponuje ustawić lokalizację dla zdjęcia.
Na marginesie: Dane GPS są czymś odrębnym – ani EXIF, ani IPTC (IIM); wszystkie raczej obejmuje „szerszy worek” – standard XMP, gdzie zaliczyć można inne jeszcze typy metadanych, łącznie z rozszerzeniem IPTC Extension.
Ze standardami metadanych i ich implementacją jest różnie – delikatnie bym powiedział 😉 Najkonkretniejszy jest EXIF.
Szkoda, że FastStone Image Viewer nie rozdziela właśnie danych EXIF (które dotyczą nastaw aparatu, i mamy je wszyte w zdjęcie na „dzień dobry”) od danych IPTC, które wprowadzamy intencjonalnie (oprócz daty wykonania zdjęcia). Wszystkie metadane sprowadza do „EXIF / IPTC”. Osobiście wykorzystuję te drugie do opisywania obrazków, szczególnie na potrzeby SEO i automatycznego przekazywania opisów i tytułów do edytora WordPress, tworząc artykuły.
Co z danymi IPTC robi Facebook?
Dodając zdjęcie do albumu, wprowadzi podpis (tytuł w pierwszej linii, odstęp, dalej opis). Mamy też możliwość skorzystania z daty zrobienia zdjęcia. De facto, obrazek oprócz przeprowadzonej kompresji (JPEG YCbCr na jakości 74–88) zostaje oczyszczony ze wszelkich metadanych, oprócz: autora (zdjęcia), autora opisu, praw autorskich, w tym źródła i Credit Line (pole przeznaczone by wspomnieć o wykonawcach, współtwórcach i podziękowaniach).
Doda natomiast (lub zmieni) pola: ID zadania i Instrukcje, gdzie wprowadza swoje wartości.
Co do wagi metadanych – kilka kilobajtów. Pozostawienie samych danych IPTC (Core, czyli podstawowych) powiększałoby wagę pliku o ~1 kB, przy naprawdę obszernych opisach.
dokladne info dzieki
exif dla mnie fotografa jest wazniejszy mam bloga na wp i inni maja wglad w model i ustawienia aparatu
Witam
Dlatego ja do tego celu używam XnView, nie tylko oddzielnie obsługuje IPTC, Exif i XMP, co najważniejsze to, że w XnView można wpisywać IPTC.
Jeśli chodzi o konwertowanie sekwencyjne ma nie tylko zmianę rozdzielczości i znak wodny , o wiele więcej możliwości i ponad 500 formatów plików odczytu i zapisu, m.in. WebP rekomendowany przez Google, dla mnie wygrywa.
Witam! Dzięki za tipa. To prawda, że XnView jest bardziej „pro”, jednak zdecydowałem się zrobić tutorial na FastStone’ie, bo wydaje się przyjaźniejszy 😉
Patryk, jednak do WebP nawet XnView nie wprowadzi metadanych. Z tego też powodu nie wprowadzam tego formatu na moje witryny WWW.
https://later.com/blog/instagram-image-size/ -tutaj opisane dokładne, czytelna infografika wszystkie rozmiary na Instagram
Dzięki za tutorial. Przydało się. 🙂
Witam, moja znajoma robi znaki wodne przy pomocy programu Irfan View. Mowi, ze to najlepszy program, bo jest szybki i za darmo.
Mogę polecam solidne, darmowe i łatwe w użyciu narzędzie dostępne online, może dodać znak wodny do wielu zdjęć na raz, poza tym tworzy znak o proporcjonalnej wielkości do zdjęcia – co pozwala na dodanie znaku wodnego w jednolity sposób do różnej wielkości zdjęć – https://toolsblast.com/add_watermark/form/add_watermark.cgi.
[…] przy większych rozmiarach zdjęcia). Facebook stosuje właśnie tę metodę. Zachowanie danych IPTC wg uznania; być może […]